چگونه هارد دیسک اصلی و نو را از هارد ریفر و دست دوم تشخیص دهیم؟

هارد دیسکی که برای  دستگاه DVR و NVR طراحی شده اند، نوع خاصی از هارد دیسک‌ است که قابلیت کارکرد به صورت شبانه‌ روزی را دارد. از آن‌جایی که دوربین مدار بسته در 24 ساعت و هفت روز هفته روشن بوده و تصاویر محیط پیرامون را ضبط می‌ کند، نیازمند هارد دیسکی است تا بتواند به صورت مداوم کار کند و تصاویر را ذخیره کند. در نتیجه هارد دیسک مناسب برای DVR و NVR با هارد دیسک معمولی استفاده شده برای لپتاپ‌ ها و یا کامپیوترهای خانگی تفاوت دارد، زیرا هارد دیسک معمولی برای کارکرد شبانه روزی و تمام ایام سال طراحی نشده اند.

قبل از توضیح در مورد روش های تشخیص هارد دیسک اصلی، اجازه دهید که هارد های غیر اصلی و دست دوم معرفی ودلیل استفاده نکردن این هارد دیسک ها بیان شود.

معرفی هارد دیسک‌ های Recertified و Refurbished (ریفر)

به جز هارد دیسک‌ های اصلی، در بازار دو نوع هارد دیسک وجود دارد که یکی از آن ها به نام هارد دیسک Recertified و دیگری به نام هارد دیسک Refurbished (ریفر) معروف هستند.

هاردهای Recertified هاردهایی هستند که در حین تولید برای آنها مشکلی به وجود آمده و به همین دلیل شرکت سازنده، پس از بررسی‌ های لازم و تعمیر قسمت‌ های خراب شده، این هاردها را با عنوان Recertified Product دوباره به بازار عرضه می‌ کنند. بر روی این هاردها به طور معمول عبارتRecertified  نوشته می ‌شود تا مشتری در حین خرید بداند که با چه نوع از هارد رو‌به‌روست. گفتنی است هارد Recertified کیفیت و به طبع قیمت پایین ‌تری نسبت به یک هارد اصلی را دارد.

هاردهای Refurbished که در بازار ایران به ریفر معروف هستند، ضعیف ‌ترین نوع در بین تمامی هاردهای موجود در بازار است. این هارد دیسک ‌ها، هاردهای دست دومی بوده که توسط تکنسین ‌ها ظاهر مناسبی پیدا کرده و به بازار عرضه می ‌شوند. هاردهای ریفر شده فقط مخصوص سیستم‌ های امنیتی نیستند و در بین آنها هاردهای سرورها، کامپیوترهای خانگی و … نیز یافت می ‌شود.

 

 1. اولین و مهم‌ ترین راه جهت اطمینان از اصلی بودن کالا، خرید هارد با یک گارانتی معروف و معتبر می باشد. گارانتی هایی که در بازار به عنوان اصلی شناخته میشوند شامل سازگار، آواژنگ و حامی هستند. با خرید یک هارد با گارانتی مذکور تقریبا میتوان از اصالت کالا اطمینان حاصل نمود.

 

 1. راه خوب دیگر جهت تشخیص یک هارد با اصالت، استفاده از سریال نامبر بر روی لیبل هارد است. شما می ‌توانید توسط آن به اطلاعات دستگاه دسترسی پیدا کنید. تولیدکنندگان هارد دیسک‌ بر روی لیبل آن سریال نامبری را می‌ نویسند که به کمک آن و با استفاده از سایت شرکت سازنده می‌ توانید به اصالت کالا، مشخصات دستگاه و تاریخ تولید آن دست پیدا کنید.

 

 1. راه دیگر برای شناختن این نوع هاردها قیمت آنها است. چه هارد Recertified و چه ریفر باشد، تفاوت قیمت بالایی با هارد اصلی خواهد داشت. بسیاری از افراد به خاطر همین تفاوت قیمت به سمت خرید چنین هاردهایی می‌ روند و در آخر به دلیل زودتر خراب شدن این هاردها مجبور به خرید یک هارد اصلی دیگر می‌ شوند، در نتیجه در آخر کار مجبور به پرداخت هزینه‌ ای بیشتر از هزینه یک هارد اصلی و نو می‌ شوند.

 

 1. راه دیگری که از آن می‌ توان برای شناختن هارد دیسک اصل از هارد دیسک ریفر و Recertified استفاده کرد، استفاده از برچسب روی محصولات است. اگر هارد Recertified باشد، به طور معمول کارخانه عبارت Recertified را بر روی هارد ثبت می ‌کند و از این طریق می ‌توانید متوجه اصلی نبودن هارد بشوید. اما در رابطه با هارد ریفر و یا دست دوم چنین چیزی وجود ندارد. برای این که بتوانید هارد ریفر را از هارد نو تشخیص دهید، می‌ توانید اطلاعات بر روی هارد را خوانده و با توجه به تاریخ تولید، که برای 5 یا 6 سال پیش است، متوجه دست دوم بودن این هاردها بشوید. همچنین از آن‌ جایی که هاردهای ریفر مجموعه‌ ای از تمام هاردهای موجود در بازار هستند و تنها معطوف به هارد مخصوص سیستم ‌های امنیتی نیستند، با خواندن نوع هارد (مخصوص سرور، مخصوص سیستم‌ های خانگی و …) از روی برچسب محصولات می ‌توانید متوجه دست دوم بودن هارد مذکور شوید.

 

 1. راه بعدی برای تست نو و اصل بودن هارد دیسک استفاده از نرم‌افزارهای HD TUNE و HD SENTINEL است. این نرم‌افزارها اطلاعات کاملی از هارد را در اختیار شما قرار می‌ دهند که یکی از این اطلاعات، مدت کارکرد هارد مذکور است. به کمک این قابلیت می‌ توانید نو و دست دوم بودن کالا را متوجه شوید. همچنین این نرم‌افزارها گزینه‌ ای به عنوان تست سلامت برای هارد دارند که در صورت نو بودن هارد، این تست باید 100% نشان داده شود.

 

گنجیتو در زمینه فروش هارد دیسک های مربوط به سیستم ‌های امنیتی و دوربین مداربسته فعالیت کرده و می ‌تواند در انتخاب صحیح هارد دیسک مناسب با کاربری مد نظر، مشتریان عزیز را راهنمایی کند.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه