تفاوت هارد ssd با hdd در چیست؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟

تفاوت هارد ssd با hdd در چیست؟ خیلی از شما می دانید زمانی که می خواهید اطلاعات خود را در سیستم کامپیوتر یا رایانه ذخیره کنید، نیازمند هارد هستید.

در واقع هارد فضای ذخیره سازی برای این اطلاعات می باشد که بدون وجود آن ها نمی توانید کار خود را پیش ببرید؛ اما شاید خیلی از شما تفاوت هارد ssd با hdd ندانید که در این مقاله تصمیم گرفتیم تا در مورد این موضوع توضیحات کامل داده و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

 

بیشتر بخوانید : خرید و قیمت هارد دیسک

 

هارد ssd چیست؟

بهتر است که اول تعریفی در مورد این هاردها داشته باشیم. هارد ssd یک نوع هارد جدید می باشد که سرعت بسیار بالایی دارد و نسبت به دیگر انواع هارد ها امنیت بیشتری را با وجودِ آن تجربه می کنید؛ البته معایب خودش را هم دارد که همه چیز بستگی به نیاز شما یا استفاده از هارد دارد.

 

 

 

تفاوت هارد ssd با hdd

 

 

به این هارد ها هارد درایو حالت جامد گفته می‌ شود که کاملاً قابل حمل هستند و اگر آسیب ببیند، شما خیلی راحت می‌ توانید آنها را جدا کنید.

انواع مختلفی از آن ها وجود دارد که همیشه بحث های زیادی بر سر این وجود دارد که ما باید از این هارد استفاده کنیم یا اینکه هارد hdd  را به کار بگیریم. هارد اس اس دی بر پایه یک دیسک چرخان کار نمی‌ کند و با هارد hdd متفاوت است که در ادامه با این تفاوت بیشتر آشنا خواهید شد.

هارد hdd چیست؟

این هارد دیسک اطلاعات مختلف را روی دیسک مغناطیسی چرخان ذخیره می کند که به آن ها پلاتر هم گفته می‌ شود. در این هارد ها برخلاف هارد اس اس دی از تفاوت هارد ssd با hdd  یک بازوی فعال کننده وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید : هارد دیسک بنفش وسترن دیجیتال

 

سر این بازوی های فعال کننده سیستمی است که مخصوص خواندن و نوشتن اطلاعات می باشد و باعث می‌ شود تا شما به همه قسمت های دیسک دسترسی داشته باشید و بتوانید اطلاعات مورد نیاز را روی آن ثبت و ضبط کنید.

بررسی تفاوت هارد   ssdبا hdd

اگر بخواهیم به بررسی تفاوت هارد اس اس دی و اچ دی دی بپردازیم، باید به دو تفاوت اصلی اشاره کنیم:

دیسک چرخان

یکی از تفاوت هارد ssd با hdd این است که هارد دیسک hdd صفحات چرخان دارد که اطلاعات را روی آن قسمت ذخیره می کند؛ یعنی زمانی که شما می خواهید یک سری اطلاعات را به دست بیاورید، صفحه دیسک می چرخد و روی آن نقطه که مربوط به اطلاعات مورد نیاز شما است؛ می ایستد که در هارد اس اس دی این گونه نیست.

البته می توان گفت به هم شبیه هستند؛ اما در واقع دقت کار آن ها با یکدیگر متفاوت است   و ssd در این مورد موفق تر ظاهر شده است.

سرعت

در مبحث بررسی تفاوت هارد ssd با hdd باید بگوییم که هارد دیسک ssd یا صفحه جامد خودشان حرکت و چرخشی ندارند، بلکه داده هایی که به آن ها می دهیم، داخل یک بلوک ویژه ذخیره می شود و زمانی که رایانه بخواهد به یک سری اطلاعات که مد نظرشان است دسترسی پیدا کند، حافظه اس اس دی نیاز به چرخش ندارد و به سرعت به سراغ همان اطلاعات می رود.

همین باعث می شود که هم سرعت و هم کارایی بهتری داشته باشد و بدون واسطه و بدون چرخش؛ اطلاعات مورد نیاز را برای شما پیدا کند که شاید بتواند یک مزیت نسبت به هارد اچ دی دی باشد.

 

بیشتر بخوانید : خرید هارد دیسک قرمز با کمترین قیمت

 

تایم بوت در هارد اس اس دی به زمان کم تری نیاز دارد. در بررسی تفاوت هارد اس اس دی و اچ دی دی باید بگوییم که باز کردن انواع اطلاعات و داده های مختلف در هارد ssd بدون هیچ هدر رفت زمانی اتفاق می افتد که این یک مزیت بزرگ است و  سرعت کپی هم خیلی بالا خواهد بود.

 

 

 

تفاوت هارد ssd با hdd

 

 

کلام آخر

با وجود همه توضیحات این مقاله متوجه شدید که بررسی تفاوت هارد ssd با hdd کارِ آسان و راحتی است و از این طریق می‌ توانید بهترین هارد را با توجه به نیازتان تهیه کنید که سایت گنجیتو کار شما راحت تر کرده است.

زمانی که وارد این سایت می شوید با انواع این هارد ها مواجه خواهید شد که حافظه های متفاوتی دارند و با خواندنِ قسمت ویژگی های آن ها می توانید متوجه سرعت هارد شوید و بفهمید که تا چه حد می تواند برای تان کارآمد باشد.

منبع : www.amazon.com

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه