تفاوت هارد لپ تاپ و کامپیوتر

تفاوت هارد لپ تاپ و کامپیوتر

اگر شما؛ هم از کامپیوتر و هم از لپ‌تاپ استفاده می‌ کنید، احتمالاً می دانید که این دو سیستم با توجه به شباهت هایی که با هم دارند، از لحاظ سخت افزاری متفاوت هم هستند؛ اما شاید خیلی این تفاوت‌ ها را دقیق ندانید. یکی از مسائلی که در مورد آن خیلی زیاد صحبت شده است، مسئله تفاوت هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر است که در این مقاله قصد داریم راجع به این موضوع توضیح کاملی دهیم.

 

هارد چیست؟

اگر بخواهیم که تفاوت هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر را بدانیم، اول باید تعریف درستی از هارد داشته باشیم. هارد می تواند مهمترین قطعه یک رایانه چه در لپ‌تاپ و چه در کامپیوتر محسوب شود. تمام اطلاعات فایل ها و داده ها داخل این فضا ذخیره سازی می شود. همه سیستم های کامپیوتری چه سیستم های قدیمی و چه جدید، برای اینکه اطلاعات را ثبت کرده و نگه دارند، نیاز به استفاده از یک هارد دارند. خوشبختانه تکنولوژی پیشرفت کرده و هارد ها هم فضای ذخیره سازی بسیار زیادی را در اختیار کاربر قرار می دهند.

 

هارد کامپیوتر چه ویژگی هایی دارد؟

هارد دیسک داخلی کامپیوتر که نام دیگرِ آن HDD است، تمام اطلاعات را در خودش ذخیره می کند؛ یعنی وظیفه آن حفظ دائمی همین داده ها است. اگر این قطعه آسیب ببیند، اطلاعاتی که همیشه روی آن ذخیره شده، از بین نمی رود، مگر اینکه کاربر بخواهد آنها را حذف کند‌. هارد کامپیوتر چند اجزای اصلی شامل بازوی مکانیکی، دیسک یا پلاتر، موتور چرخان و کنترل کننده مرکزی هم دارد. زمانی که هارد دیسک داخل کامپیوتر نصب می شود، داده های ارسالی توسط کنترل کننده تفسیر و تعریف می گردند؛ سپس بازوی مکانیکی هد را در قسمت های مختلف هدایت می کند، دستورهای خوانده شدن داده ها اعمال شده و ذخیره سازی اطلاعات انجام می شود.

 

هارد لپ‌تاپ چه ویژگی هایی دارد؟

اصلی ترین ویژگی که بخواهیم برای هارد لپ‌تاپ بگوییم، این است که سرعت آن بسیار بالاست و اندازه آن خیلی کوچک است. هارد دیسکی که داخل لپ‌تاپ قرار می گیرد، باید خیلی کوچک و ظریف باشد و می توان گفت که این اولین تفاوت هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر همین است.
علت این کوچک بودن هم این است که باید به راحتی کنار قطعات دیگر جای بگیرد و از طرفی بسیار مهم است که هارد لپ‌تاپ سرعت بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند پردازش‌ های سنگین را انجام داده و داده ها را به خوبی انتقال دهد. ساختار این دو هارد یعنی هارد موجود در لپ‌تاپ و کامپیوتر متفاوت است و به خاطر همین سرعت آنها هم با یکدیگر تفاوت دارد.

 

تفاوت اصلی هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر چیست؟

همانطور که میدانید کامپیوتر ها چیزی به نام کیس دارند که قطعاتی مانند کارت گرافیک، پردازنده، مادربرد یا همان هارد و رم داخلشان قرار می گیرد؛ در صورتی که در لپ‌تاپ چنین چیزی وجود ندارد. داخل کیس فضای بسیار زیادی هست که قطعات مختلف را در جای خودشان نصب می کنند؛ اما داخل لپ‌تاپ فضا خیلی کم و کوچک است و همه این اجزا باید داخل یک جای کوچک نصب شود. در واقع مهمترین تفاوت هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر، اندازه قطعه های آنهاست.
فرقی ندارد که هارد لپ‌تاپ از چه برندی باشد، در هر صورت خیلی کوچک تر از هارد کامپیوتر می باشد.

هارد لپ‌تاپ ها معمولاً SSD و هارد 10 ترابایت کامپیوتر HDD است. البته نکته مهم اینجاست که خوشبختانه می توان هارد لپ‌تاپ یا کامپیوتر را به SSD ارتقا داد و کسی برای انجام این کار محدودیتی ندارد.

 

هارد کامپیوتر

هارد لپ‌تاپ یا کامپیوتر را از کجا تهیه کنیم؟

هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر معمولاً داخل خود دستگاه قرار می‌ گیرند؛ اما اگر دچار خرابی شد و نیاز به تعمیر داشت و یا خواستید  آن قطعه را تعویض کنید، سایت گنجیتو منبع قابل اطمینانی برای انجام این کار می باشد. با مراجعه به این سایت می توانید با انواع و تفاوت هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر آشنا شوید، قیمت های متنوع را ببینید، تست هارد اکسترنال دست دوم را بررسی کرده و ویژگی های آن ها را بخوانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

کلام آخر

احتمالا شما هم با خواندن این مقاله متوجه شدید که تفاوت هارد لپ‌تاپ و کامپیوتر در چیست و فهمیدید که چرا هر کدام دو قطعه متفاوت در خودشان دارند؛ ‌در نتیجه اکنون می دانید که چرا هارد لپ‌تاپ کوچکتر از هارد کامپیوتر است و بسیاری از خصوصیات دیگر و می توانید با خیال راحت خریدتان از سایت گنجیتو را انجام دهید.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه