تفاوت HDD و SSD

تفاوت هارد دیسک hdd با ssd

اگر به تازگی قصد خرید یک هارد را پیدا کرده‌ اید، باید از قبل اطلاعات کافی را در مورد آن ها به دست بیاورید، زیرا هارد ها برای ذخیره سازی فایل های شما در انواع مختلفی تهیه شده‌ اند که خریدشان نیازمند جمع آوری اطلاعات می باشد. در این مقاله قصد داریم که تفاوت هارد دیسک HDD با SSD را به شما معرفی کنیم و در مورد هر کدامِ آنها با شما صحبت کنیم تا بتوانید قدرت تصمیم گیری بیشتری داشته باشید.

کاربرد هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک ها قطعاتی هستند که می‌ توانید داده‌ ها و اطلاعات خود را به صورت مغناطیسی روی آنها ضبط و ذخیره کنید؛ همچنین یک سری هد های خواندن و نوشتن روی آنها طراحی شده است. داخلشان هم یک موتور قرار گرفته و همه چیز یک پوشش روی خودش دارد تا آلودگی های محیط بیرون روی آن تاثیر نگذارد که انواع مختلفی از آنها در بازار وجود دارد و شما با توجه به نیازتان و دانستنِ تفاوت هارد دیسک HDD با SSD می توانید بهترین را خریداری کنید.

تعریف هارد  HDD

این هاردها که نام دیگر آن هارد دیسک سخت می باشد، در واقع قطعه سخت افزاری هستند که از طریق آنها اطلاعات را در سیستم کامپیوتر ذخیره و نگهداری می کنید و در انواع مختلف اکسترنال و اینترنال عرضه می شوند. انواع اینترنال داخل کیس کامپیوتر نصب می گردند و نیاز به جابجایی ندارند؛ اما هارد HDD اکسترنال یک هارد بیرونی است که شما می توانید آن را به چند کامپیوتر هم متصل کرده و جابجا کنید.

تعریف هارد  SDD

این نوع از هارد دیسک ها در واقع درایوهای حالت جامدی هستند که شکل مستطیلی دارند. معمولاً از فلز روی در آنها استفاده شده و تعدادی تراشه متراکم نیز روی آن‌ها دیده می‌ شود که به صورت کاملا منظم روی یک برد قرار گرفته اند. کسانی که هارد اس اس دی را ساخته اند، تصمیم گرفتند که آنها را در یک قالب بزرگتر جای بدهند. این هارد ها هم مانند انواع دیگر هارد دیسک ها به ذخیره سازی اطلاعات می پردازند و تفاوت هارد دیسک  HDD با  SSDو هارد های دیگر در نوع عملکردشان می باشد.

تفاوت هارد دیسک HDD با SSD چیست؟

همه هاردها یک وظیفه مشخصی دارند که آن هم افزایش فضای ذخیره سازی اطلاعات است؛ اما به هر حال تفاوت هایی هم در عملکرد آنها هست که از یکدیگر متمایزشان می کند که در این قسمت از مقاله در مورد تفاوت هارد دیسک HDD با  SSDتوضیح خواهیم داد.

سرعت

هارد SSD سریع تر از هارد HDD عمل می‌ کند، داده‌ های شما را سریع تر بارگذاری کرده و به طور کل روند کاری تان با این نوع از هارد دیسک سرعت بیشتری دارد و در نتیجه اگر این امر در تفاوت هارد دیسک HDD با SSD برایتان مهم است، حتماً باید به سراغ هارد SSD بروید.

مقاومت | تفاوت هارد دیسک HDD با SSD

مقاومت هارد SSD نسبت به هارد HDD کمتر است. علت هم این است که HDD ها قطعات متحرک بیشتری دارند و در نتیجه امکان شکستگی شان هم کمتر است و می‌ توان گفت که مقاومت آنها بیشتر است.

تفاوت هاردهای SSD و HDD

تولید صدا در تفاوت هارد دیسک HDD با SSD

هارد SSD  صدای کمتری نسبت به هارد HDD دارد. در واقع همه ما داخل لپ تاپ و رایانه شخصی خود یک درایو HDD  داریم که اگر این درایو ها در قسمت خارجی لپ تاپ نصب شده باشند، لرزش بسیار زیادی را ایجاد می کنند، در صورتی که هارد SSD اینگونه نیست.

قیمت | تفاوت هارد دیسک HDD با SSD

قیمت هارد دیسک HDD ارزان تر می باشد و به خاطر همین اگر مسئله بودجه و هزینه برای تان اهمیت دارد، حتما باید این هارد را خریداری کنید؛ اما به هرحال عوامل دیگر در تفاوت هارد دیسک HDD با SSD به غیر از قیمت هم هستند که باید به آنها توجه کنید تا بتوانید با هزینه بیشتر کیفیت بالاتری را هم در اختیار داشته باشید.

ماندگاری باتری

اگر برایتان مهم است هاردی که استفاده می‌ کنید، باعث ماندگاری بیشتر باتری شود، توصیه ما انتخاب هارد SSD است. به طور متوسط تا ۴۵ دقیقه نسبت به هارد های دیگر بیشتر باتری را نگه می دارد و همین می تواند یک مزیت و برتری نسبت به دیگر انواع هاردها باشد، زیرا زمانی که شما بخواهید از میزان اطلاعات زیادی استفاده کنید و باتری تان هم دیر تمام شود، پس قطعاً کارتان از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

کلام آخر

همان طور که اشاره شد؛ هارد ها با یکدیگر شباهت ها و تفاوت هایی دارند اما به هر حال زمانی که می خواهید یک هارد دیسک مناسب با توجه به نوع کارتان انتخاب کنید، حتما تفاوت هارد دیسک HDD با SSD را بشناسید و ببینید که کدام یک برای شما برتری دارد که خوشبختانه سایتِ گنجیتو این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید انواع هارد HDD یا SSD را به راحتی و با خیالی آسوده خریداری کنید.

منبع:

?SSD vs. HDD: Which Is Best for You

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه