برای افزایش سرعت هارد دیسک چه کارهایی انجام دهیم؟

آیا به دنبال افزایش سرعت هارد دیسک خود هستید؟هارد دیسک فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات و داده‌ ها است که از طریق آن می توانید موسیقی، فیلم، عکس و ویدیو ها را داخل سیستم کامپیوتری تان ثبت و ضبط کنید. در این مقاله تصمیم گرفتیم که راجع به یکی از معضلات مربوط به هارد دیسک که همان کند شدن سرعت می باشد؛ با شما صحبت کنیم و برایتان توضیح دهیم که چگونه افزایش سرعت هارد دیسک را انجام دهید.

 

 

بیشتر بخوانید : قیمت هارد دیسک و عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن

 

علت کند شدن سرعت هارد

قبل از اینکه بخواهیم روش های افزایش سرعت هارد دیسک را بررسی کنیم، اول باید ببینیم چرا این اتفاق می‌ افتد. یکی از دلایل مهمی که باعث کاهش سرعت می شود، مبحثی به نام بد سکتور یا bad   sector  است:

 

 

 

افزایش سرعت هارد دیسک

 

 

عامل دوم که سرعت هارد دیسک مانند هارد دیسک مای پسپورت را کم می کند و باعث می شود که ما به دنبال افزایش سرعت هارد دیسک باشیم، تکه تکه شدن فایل می باشد.

دلیل سوم می تواند ذخیره کردن فایل های تکراری روی هارد درایو باشد که سرعت هارد را کم می کند‌.

در نهایت اگر هارد ویروسی شود، سرعت آن به طرز قابل توجهی افت پیدا خواهد کرد.

روش های افزایش سرعت هارد دیسک

اگر به دنبال افزایش سرعت هارد دیسک هستید، کافی است تا روش هایی را در پیش بگیرید که امتحان شده هستند و در این قسمت این روش ها را به شما توضیح خواهیم داد:

حذف فایل های موقت

 وقتی که داخل مرورگر می شوید و چیزهایی را سرچ می کنید، بخشی از فضای هارد ها اشغال می شود و همین باعث می شود که سرعت کم شده و مشکل ایجاد گردد.

برای اینکه بتوانید فضای هاردتان را خالی کنید، وارد قسمت مای کامپیوتر بشوید، روی درایو اصلی کلیک راست کنید و گزینه properties  را انتخاب نمایید. یک پنجره مقابل شما باز می‌ شود که باید روی آن گزینه disk clean up  را انتخاب کنید. در این قسمت تیکِ همه فایل هایی که باید روی سیستم شما حذف شوند را انتخاب کرد و بعد تایید یا ok را بزنید.

کش کردن اطلاعات قبل از ذخیره سازی

یکی دیگر از روش هایی که برای افزایش سرعت هارد دیسک از آن استفاده می‌ کنند، فعال کردنِ کش رایانه است که برای فعال کردن آن باید ابتدا وارد منوی استارت شوید و بعد عبارت device manager  را انتخاب کنید. در این قسمت باید روی هارد درایو کلیک راست کرده و بعد دکمه properties  را انتخاب کنید  و بعد؛ می توانید وارد policies از قسمت بالای پنجره بشوید و تیک گزینه Enable write caching on the device را فعال کنید و در نهایت دکمه تایید یا ok را بزنید.

 

 

 

افزایش سرعت هارد دیسک در ویندوز 10 چگونه است؟

اگر به دنبال یک روش مشخص برای افزایش سرعت هارد دیسک داخل ویندوز ۱۰ می باشید، توصیه ما این است که از نرم افزار Ashampoo WinOptimizer استفاده کنید که می تواند سلامت هارد دیسک شما را از هر جنبه بررسی کند و یک سری وظایف مشخص انجام دهد.

 

 

بیشتر بخوانید : هارد دیسک مای پاسپورت اکسترنال ظرفیت 4 ترا بایت

 

مثلاً فایل های هرز را اسکن کند، ورودی هایی که خراب هستند را تعمیر کند و به طور کل حافظه کش که باعث شده سرعت هارد کاهش پیدا کند را برایتان پاکسازی کند و شما نیز می توانید یک سرعت مناسب را در هارد تجربه کنید.

چگونه سرعت هاردمان را بسنجیم؟

وقتی که می خواهید بفهمید آیا هارد دیسکتان سرعت قبل را دارد یا خیر، کافی است که یکی از بازی های سنگین را اجرا کنید.

قطعاً اگر سرعت هارد کاهش پیدا کرده باشد، می‌ توانید از طریق بازی که روی صفحه باز کرده اید متوجه شوید که سرعت از این طریق خیلی خوب خودش را نشان می دهد؛  چرا که معمولاً بازی های سنگین فضای زیادی را اشغال می کنند و بیش از هر فایل دیگری به سیستم و هارد فشار وارد می کنند و در نتیجه اگر سرعت هارد افت کرده باشد، قطعاً در اجرای بازی هم اختلال ایجاد می کند.

کلام آخر

برای افزایش سرعت هارد دیسک باید راهکارهای مختلفی را بلد باشید که در این مقاله با تعدادی از مهمترین و موثرترین راهکار ها آشنا شدید. اصلاً هم فرقی ندارد که از چه هاردی استفاده کرده باشید؛ مثلاً هارد بنفش که سرعت بالایی دارد هم؛ ممکن است با این افت سرعت مواجه شود؛ بنابراین بهتر است که حتماً راهکارهایی که در این قسمت از گنجیتو گفتیم را در پیش بگیرید.

 

منبع : www.quora.com

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه